0312 220 20 29 Whatsapp Sipariş

100₺ üzeri Ücretsiz Teslimat

Uygun Fiyat Garantisi

Pet Ankara Logo

Kediler Ağız ve Diş Sağlığı

Kediler dişlerini sadece yemek yemek için kullanmazlar. Temizlenme, savunma, merak ihtiyacını giderme ve atak durumlarında da dişler kullanılır. Böylesine geniş çapta bir kullanım ise dişleri ve ağzı tehditlere açık hale getirmektedir.

Kedide Ağız Enfeksiyonu

Kedi ağız sağlığının en büyük tehditlerinden biri olan viral enfeksiyonlar, dişlerin arasına ya da dişetlerine yabancı madde sıkışması, doğal olmayan ürünlerin çiğnenmesi ve genel ağız sağlığının yeterli olmayışından kaynaklanır. Bu tip enfeksiyonlara, böbrek yetmezliği gibi metabolik hastalıklar da yol açabilir iken, kötü ağız kokusuna ve yemede zorluğa neden olabilir. Genellikle antibiyotik yardımı ile tedavi edilirler.

Kedi Ağız Tümörleri

Bu tip oral tümörler daha çok yaşı ilerlemiş kedilerde görülür. Damakta, çenede yahut dilde görülebilirler. Eğer kedinizin ağzında bir şişlik ve kötü koku gözlemliyorsanız hemen veterinerinize başvurunuz.

Kediler Ağız ve Diş Sağlığı 1

Kedilerde Diş Eti Hastalığı

Kedilerin birçoğu yaşamlarının bir döneminde yetersiz diş hijyeni ve viral enfeksiyonların neden olduğu diş eti sorunu yaşarlar. En sık görülen belirtiler kötü ağız kokusu ve dişlerin kenar çizgilerinde belirginleşen bir kırmızılaşmadır. Bununla birlikte böbrek yetmezliğinin de ciddi ağız ülserine ve dişeti hastalıklarına neden olduğu gözlenmiştir. Bu yüzden özellikle yaşı ilerlemiş kedilerde ağız ve diş sağlığı tedavileri uygulanmadan evvel böbrekler kontrol edilmelidir. Kedinin diş ve diş etlerinin sağlıklı kalmasının en iyi yolu onların parçalama,kemirme ve çiğneme için kullanılmasıdır. Kedinize çiğnemesi için kemik verme konusunda ortak bir görüş yoktur. Yapılan gözlemlerde ise kedilerin kemikleri çok dikkatli biçimde çiğnedikleri görülmüştür. Kemiği çiğnemeden yutan bazı kedilerde nadiren de olsa gastroentestinal sorun çıkma riski vardır.

Kediler Ağız ve Diş Sağlığı 2

Kedilerde Ağız ve Diş Hastalığının Tespiti ve Tedavisi

                              SORUN

    OLASI NEDENLER

Yavaş ve seçici yeme

Acı veren bir ağız sorunu

Yana yatık başla yemek ya da yiyeceği yerken düşürmek

Ağzın bir yanında ağrı veya uyuşukluk olması

Ağzı açmakta zorluk

Baş, çene ya da boyun hasarı; tümör, ısırık veya apse

Salya akıtmak

Ağız ve diş eti hastalığı, ağızda yabancı madde, aşırı sıcak, kuduz, salya kisti

Öğürme

Yabancı madde, tümör

Kötü ağız kokusu

Periodontal hastalık, yabancı madde viral ya da metabolik hastalık

 

Pet Ankara Tüm Evcil Hayvan Ürünleri Pet Ankara

100 TL ve üzeri Ücretsiz Teslimat

Pazar günleri servisimiz kapalıdır.

Söz seni gereksiz rahatsız etmeyeceğiz

× Buradayız!